ACT Legislative Assembly


Members of the Eighth Assembly (2012-2016) - Jeremy HANSON

This biography was last updated in 2016 and is retained for historical purposes. Do you want Jeremy Hanson's biography for the Ninth Assembly (2016–current)?

Canberra Liberals, Molonglo Electorate

Photo of Mr Jeremy Hanson

ASSEMBLY SERVICE

Elected 29 October 2008
Re-elected 20 October 2012

COMMITTEE SERVICE

Select

Estimates (2013 – 2014, chair)

Standing

Justice and Community Safety (November 2012 – 2013, chair)
Health, Aging and Community and Social Services (November 2012 – 2013, Deputy Chair)
Education Training and Youth Affairs (December 2008 – October 2012)

PARLIAMENTARY POSITIONS

Leader of the Opposition (12 February 2013 – present)
Shadow Minister for Gaming and Racing (July 2016 – present)
Opposition Whip (November 2008 – 2012)
Shadow Minister for Health (November 2008 – present)
Shadow Minister for Veterans’ Affairs (April 2009 – present)
Shadow Minister for Disability Services (November 2012 – 2013)
Shadow Minister for Housing (November 2012 – 2013)
Shadow Minister for Family and Community Services (November 2012 – 2013)
Shadow Minister for Police (November 2008 – present)
Shadow Minister for Corrections (November 2008 – 2013)
Shadow Minister for Indigenous Affairs (November 2008 – 2012)

QUALIFICATIONS AND OCCUPATIONS BEFORE ENTERING THE ACT LEGISLATIVE ASSEMBLY

Master of Management, Defence Studies, University of Canberra, 2001
Passed Staff College (Joint), Australian Command and Staff College, 2001
Bachelor of Professional Studies, University of New England, 1998
Graduate Diploma, Resource Management, 1998

Australian Army 1986 – 2008 (Lieutenant Colonel, Royal Australian Infantry Corps)

HONOURS AND AWARDS

Conspicuous Service Cross (CSC)
ADF Gold Commendation
Australian Active Service Medal – with clasps Iraq 2003 and East Timor
Iraq Campaign Medal
Defence Long Service Medal – with 1st clasp
Australian Defence Medal
United Nations Medal with Ribbon UNTAET
Return from Active Service Badge
Army Combat Badge

COMMUNITY ACTIVITIES

Rotary - Member
RSL – Member, Woden Valley Sub-Branch
Legacy – Legatee
Heart Foundation Ambassador
Royal Life Saving Society
Keep Watch Ambassador

PERSONAL

Born 18 February 1967
Married to Fleur with two children William and Robert

INTERESTS

Spending time with my family, playing guitar, reading, keeping fit and supporting local sporting teams

Calendar

 Sitting day
 Committee hearing
 Other events

Other formats: HTML PDF iCal

Subscribe to the calendar RSS feed RSS Icon

Social media

Site Map | Copyright and Disclaimer Notice | Privacy Policy
Page last updated on 1 August 2016
2015 Legislative Assembly for the ACT