ACT Legislative Assembly


James MILLIGAN

Photo of Mr James Milligan, member for Yerrabi

Canberra Liberals, Yerrabi electorate

ASSEMBLY SERVICE

  • Elected 26 October 2016

COMMITTEE SERVICE

Standing committees

  • Planning and Urban Renewal (December 2016–present)

Select committees

  • 2016 ACT Election and Electoral Act (December 2016–present, Deputy Chair)

PARLIAMENTARY POSITIONS

  • Shadow Minister for Indigenous Affairs (November 2016–present)
  • Shadow Minister for Sport and Recreation (November 2016–present)

QUALIFICATIONS AND OCCUPTATIONS BEFORE ENTERING THE ACT LEGISLATIVE ASSEMBLY

Qualifications

  • BA Graphic Design, Charles Sturt University (1999–2013)

Occupations

  • Owner/Publisher, JM Publishing (August 2003–October 2016)

COMMUNITY ACTIVITIES

  • Menslink
  • Gungahlin Community Council (2013–2015)
  • Communities@work, Celebrate Gungahlin Festival (2014–2016)
  • Branch President, Canberra Liberal Party (2009–2011)

PERSONAL

James Milligan was born on 24 August 1978. He is married to Katrina Milligan and they have one son, Blake.

INTERESTS

Cricket, golf, football, water skiing, whiskey, Japanese history and culture.

Calendar

 Sitting day
 Committee hearing
 Other events

Other formats: HTML PDF iCal

Subscribe to the calendar RSS feed RSS Icon

Social media

Site Map | Copyright and Disclaimer Notice | Privacy Policy
Page last updated on 16 November 2016
2015 Legislative Assembly for the ACT