ACT Legislative Assembly


Members of the Eighth Assembly (2012-2016) - Alistair COE

This biography was last updated in 2016 and is retained for historical purposes. Do you want Alistair Coe's biography for the Ninth Assembly (2016–current)?

Canberra Liberals, Ginninderra Electorate

Photo of Mr Alistair Coe

ASSEMBLY SERVICE

Elected 29 October 2008
Re-elected 20 October 2012

COMMITTEE SERVICE

Standing

Planning, Public Works and Territory and Municipal Services
(December 2008 – 2012)
Planning, Environment and Territory and Municipal Services
Deputy Chair (December 2012 – present)

Select

Campaign Advertising (April 2009 – August 2009)

PARLIAMENTARY POSITIONS

Deputy Leader of the Opposition (February 2013 – present)
Shadow Treasurer (July 2016 – present)
Opposition Whip (November 2012 – July 2016)
Shadow Minister for Planning and Infrastructure (November 2012 – present)
Shadow Minister for Urban Services (November 2008 – present)
Shadow Minister for Transport Services (November 2008 – present)
Shadow Minister for Heritage (November 2008 – present)

PARTY POSITIONS

Federal Delegate, Liberal Party of Australia (ACT Division) (2010 – present)
Vice-Chairman, Treasurer and Deputy Chairman International Young Democrat Union (2009 – 2011)
President, Northern Electorate Branch, ACT Liberal Party (2004 – 2008)
Member, ACT Liberal Party Management Committee (2004 – 2008)
Vice-President, Federal Young Liberal Movement (2006 – 2007)
Member, Liberal Party Federal Executive (2006 – 2007)
President, ACT Young Liberals (2005 – 2006)
Secretary, Northern Electorate Branch, ACT Liberal Party (2003 – 2004)
Vice-President, ACT Young Liberals (2001 – 2002)
Member, Liberal Party of Australia (ACT Division) (2000 – present)

QUALIFICATIONS AND OCCUPATIONS BEFORE ENTERING THE ACT LEGISLATIVE ASSEMBLY

Returned and Services League of Australia, National Research Adviser
Australian Homeland Security Research Centre, Projects Manager
Australian National University, Bachelor of Commerce

COMMUNITY ACTIVITIES

Charter Member, Canberra Lake Burley Griffin, Lions Club
Member, Canberra Raiders
Member, Brumbies
Foundation Member, A-League4Canberra
Member of various other sporting clubs and associations

PERSONAL

Born 9 January 1984, Royal Canberra Hospital

INTERESTS

Reading (especially history and biographies), documentaries, running, sport and travel

Calendar

 Sitting day
 Committee hearing
 Other events

Other formats: HTML PDF iCal

Subscribe to the calendar RSS feed RSS Icon

Social media

Site Map | Copyright and Disclaimer Notice | Privacy Policy
Page last updated on 1 August 2016
2015 Legislative Assembly for the ACT