ACT Legislative Assembly


Members of the Eighth Assembly (2012-2016) - Andrew WALL

This biography was last updated in 2016 and is retained for historical purposes. Do you want Andrew Wall's biography for the Ninth Assembly (2016–current)?

Canberra Liberals, Brindabella Electorate

Photo of Mr Andrew WallASSEMBLY SERVICE

Elected 20 October 2012

COMMITTEE SERVICE

Standing

Planning, Environment and Municipal Services (November 2012 – present)
Health, Ageing, Community and Social Services (November 2012 – present)

Select

Regional Development, Deputy Chair, (February 2013 – present)

PARLIAMENTARY POSITIONS

Opposition Whip (July 2016 - present)
Shadow Minister for Industrial Relations (July 2016 - present)
Shadow Minister for Business and Economic Development (December 2013 - present)
Shadow Minister for Disability Services (December 2013 - present)
Shadow Minister for Corrections (December 2013 - present)
Shadow Minister for Youth (November 2012 – present)
Shadow Minister for Indigenous Affairs (November 2012 – present)

QUALIFICATIONS AND OCCUPATIONS BEFORE ENTERING THE ACT LEGISLATIVE ASSEMBLY

Patioworld Building Systems (2006 - 2012)
Southern Cross Club (2005 – 2009)
McDonalds (1999 – 2004)

COMMUNITY ACTIVITIES

St Vincent de Paul Gowrie Conference
Tuggeranong Community Council
Southern Districts Motor Association
Member of various local sporting clubs and associations

PERSONAL

Born 23rd June 1984
Married to Christine

INTERESTS

Cycling, fishing, skiing, motorsport, architecture and design, cooking

Calendar

 Sitting day
 Committee hearing
 Other events

Other formats: HTML PDF iCal

Subscribe to the calendar RSS feed RSS Icon

Social media

Site Map | Copyright and Disclaimer Notice | Privacy Policy
Page last updated on 1 August 2016
2015 Legislative Assembly for the ACT