ACT Legislative Assembly


Members of the Fifth Assembly (2001-2004)

Election

20 October 2001

Sittings

  • First sitting 12 November 2001
  • Final sitting 26 August 2004

Membership

Australian Labor Party - 8 members; Liberal Party - 7 members; ACT Greens - 1 member; Australian Democrats - 1 member

Members of the Fifth Assembly PDF icon_pdf_small (253kb) Word Word (241.5kb)
Historical document published in November 2001 which includes biographical information provided by members at the commencement of the Fifth Assembly.

Tablesorter Example
Member Office holders Electorate Party Photo
Berry, Wayne Speaker Ginninderra Australian Labor Party
Burke, Jacqui Molonglo
elected on coutback 10 February 2003

Liberal Party
Corbell, Simon Molonglo Australian Labor Party
Cornwell, Greg Deputy Speaker Molonglo Liberal Party
Cross, Helen Assistant Speaker Molonglo Liberal Party
Dundas, Roslyn Ginninderra Australian Democrats
Dunne, Vicki Ginninderra Liberal Party
Gallagher, Katy Molonglo Australian Labor Party
Hargreaves, John Assistant Speaker Brindabella Australian Labor Party
Humphries, Gary Leader of the Opposition
12 November 2001 - 25 November 2002

Molonglo
resigned on 24 January 2003

Liberal Party
MacDonald, Karin Brindabella Australian Labor Party
Pratt, Steve Brindabella Liberal Party
Quinlan, Ted Deputy Chief Minister Molonglo Australian Labor Party
Smyth, Brendan Leader of the Opposition
25 November 2002 - 16 October 2004

Brindabella Liberal Party
Stanhope, Jon Chief Minister Ginninderra Australian Labor Party
Stefaniak, Bill Ginninderra Liberal Party
Tucker, Kerrie Assistant Speaker Molonglo ACT Greens
Wood, Bill Brindabella Australian Labor Party

Calendar

 Sitting day
 Committee hearing
 Other events

Other formats: HTML PDF iCal

Subscribe to the calendar RSS feed RSS Icon

Social media

Site Map | Copyright and Disclaimer Notice | Privacy Policy
Page last updated on 23 February 2015
2015 Legislative Assembly for the ACT